
Julemarked i Vækerøstuene 2015
Bestum, november 2015.
Velkommen til juleutstilling på Vækerøstuene (Oslo)
som åpner 5. og 6. desember!
De 2 første helgene i advent blir det også i år keramikkutsalg i kunstnermiljøet på Vækerøstuene fra 1700-tallet - med både gløgg og pepperkaker
Åpningstider: Lørdager og søndager: 12:00–16:00.
Adresse: Drammensveien 227 (inn ved Shell), bussruter: 31, 32, 151 til Maritim, egen P-plass. Veibeskrivelse.
Velkommen til tradisjonsrik julehandel!
Følgende kunsthåndtverkere stiller ut:
· Rein Follestad med tradisjonell keramikk
· Randi Kittelsen med tragi-komiske keramikkfigurer
· Irene S. Sandved med julekranser og keramikkprosjekter
· Massimo med kunstmalerier
Støymålinger på Vækerø
Bestum, desember 2015.
Etter en langvarig kamp mot Jernbaneverket fikk berørte naboer og Bestum Vel til slutt en beregning av innendørs støy i to eneboliger i Nedre
Skogvei 20 og 24 på Vækerø. Konsulentfirmaet COWI gjennomførte målingene i desember 2015. Bestum Vel vil sammen med de berørte naboene vurdere rapporten.
Du kan lese hele rapporten ved å klikke på bildet.
Ullern kulturminnedag på Vækerøstuene
Bestum, september 2015
Lørdag 19. september var det storfint besøk i Vækerøstuene. Omlag 25 interesserte var på besøk og fikk både historiske tilbakeblikk på Bestum Vels 123 årige historie og anledning til å kikke inn i de tre stuene. Litt infomasjon fra Eivind W. Robertsen om vellest ønske om å slå sammen Vækerøstuene med Vækerø politistasjon - til Ullerns beste kultursted - ble det også tid til. Se bilder under.
Ullern kulturminnedag 19. september
Bestum, september 2015
19. september 2015 fra kl. 12 til 15 vil det være mulig å ta en kikk på både Vækerøstuene og Vækerø Politistasjon. Kulturminnedagen er et arrangement hvor Bestum Vel er én av arrangørene sammen med Ullern Historielag og Ullern Frivilligsentral. Arrangementet er et ledd i de nasjonale kulturminnedagene. Les mer på kulturvern.no.
Foruten Vækerøstuene og poilitistasjonen kan historiske Ullernsteder som Doblougvillaen og Munchs Ekely beskues. Klikk på bilde for å se hele invitasjonen og for påmelding.
Forhandlinger - Harbitzalleen 1-7
Bestum, august 2015
I annonse i Aftenposten meddeles det at det er oppstart av forhandlingsavtaler på Skøyen. Blant områdene er Harbitzalleen 1-7. Les mer på Oslo Kommune, Plan- og bygningsetatens sider for saksinnsyn, og spesielt saken 200807651.
Krystallklar poesi i Vækerøstuene
Bestum, september 2015
Vår egen primus motor for Vækerøstuene og utøvende glasskunstner, Anne Haavind, er portettert i et av norges mest anerkjente kunstnerblader. Les artikkelen og se bildene under.
Du kan også lese mer om Anne på hennes egne hjemmesider: Anne Haavind og i en artikkel fra Romerikes Blad.
Som en krigssone på Skøyen
Bestum, august 2015
Trærne er blitt fjernet langs toglinja på Skøyen. Jernbaneverket trærne mellom blokkene på Skøyen i Oslo og toglinja som går gjennom området. Naboene beskriver toglinja som områdets «grønne lunge», og sier den beskyttet de som bor bare noen få meter unna mot både støy og støv. Les mer her.
Nyhetsarkiv
Kontaktinfo
Bestum Vel
Org.nr. 917 145 652
Medlemsskap: kr. 200 per år
Vipps til 101569
eller
Konto: 1720 51 85402
Leder:
Per Øyvind Hansen
Mobil: 922 48 004